PIERWSZA WIZYTA U PSYCHOLOGA

Jak wygląda pierwsze spotkanie z psychologiem?

U każdego psychologa pierwsze spotkanie będzie wyglądało trochę inaczej:

1) Po pierwsze, struktura pierwszego spotkania jest zależna od tego, w jakim nurcie psychologicznym, psycholog pracuje.
2) Po drugie, zależy to od temperamentu i indywidualnych preferencji psychologa.

Dlatego to co mogę zrobić, to przedstawić, jak wygląda pierwsze spotkanie ze mną:
 • Na początku zawsze pytam, czy osoba była kiedykolwiek u psychologa, to cenna informacja, dzięki której wiem, w jaki sposób komunikować się z rozmówcą. Następnie mówię, aby osoby potraktowały pierwsze spotkanie zapoznawczo i obserwowały, jak się czują w moim towarzystwie, czy dla nich taka forma wsparcia i w takim miejscu jest ok.
   
 • Następnie pytam o sprawy związane z życiem danej osoby, jednak są to proste pytania. Daje mi możliwość stworzenia "ramy życia" danego człowieka. Jakie to są pytania? Np. ile dana osoba ma lat, czy ma dzieci, czy mieszka sama, czy z rodzicami, czy jest aktywna zawodowo, czy prowadzi gospodarstwo domowe, jakie ma wykształcenie etc. Te pytania pozwalają mi, dowiedzieć się, w jakim otoczeniu funkcjonuje osoba zgłaszająca się po pomoc. Oczywiście, mam też przeznaczony czas na zadawanie takich pytań, dzięki temu osoba może oswoić się z nową sytuacją.
   
 • Potem zamieniam się w słuch :) tzn. pytam z czym dana osoba do mnie przychodzi. Podczas opowieści, słucham, zadaję wiele pytań, które pozwalają mi lepiej zrozumieć sytuację.
   
 • Zawsze na pierwszym spotkaniu, znajdę czas by zadać pytanie o OCZEKIWANIA. Dzięki temu mogę pokierować pracą, tak aby osiągnąć założony cel. Zdarza się jednak, że osoba przychodzi i chciałaby coś zmienić, ale właściwie nie wie co, to też dobry moment do autorefleksji i zastanowienia się, czego dana osoba właściwie potrzebuje.
   
 • Niezwykle ważne jest, aby podczas pierwszego spotkania UREALNIĆ oczekiwania osoby, która przychodzi. Np. Jeśli ktoś chce zmienić zachowanie osoby trzeciej, której nie ma wa gabinecie, nie jest to możliwe technicznie, a moim zadaniem jako psychologa jest to danej osobie wytłumaczyć.
   
 • I przychodzi czas na zarysowanie zasad współpracy: mówię z jaką częstotliwością najlepiej się spotykać, o tym jak ważna i konieczna jest systematyczność, jak się umawiać i odwoływać spotkania (w mojej Poradni, istnieje zasada zmiany terminu lub odwołania wizyty 24h przed planowaną wizytą, w przeciwnym wypadku należy ponieść 100% kosztów wizyty). Czyli przedstawiam pewne warunki, na które dana osoba może się zgodzić lub nie...:)

  I co bardzo istotne:

Zawsze proponuję, by umówić się na początek jedynie na 4 wizyty, jest to moim zdaniem OPTYMALNY czas na to, aby osoba która do mnie przychodzi, mogła sprawdzić, czy odpowiada jej mój sposób pracy. Ta liczba spotkań daje możliwość lepszego poznania się i zweryfikowania, czy ktoś kto do mnie przychodzi po pomoc, po prostu czuje się dobrze podczas sesji. Taka osoba po tych 4 wizytach, być może stwierdzi, że wcale nie potrzebuje psychologa, lub że to właśnie jest najlepszy sposób, by zmienić coś w swoim życiu... :)

POBIERZ PDF - PYTANIA NA PIERWSZĄ WIZYTĘ U PSYCHOLOGA